Televizioni Koha
Ballina > Lajme > Botė > Faqja 3
10 Tetor - Tė paktėn 30 persona e kanė humbur jetėn dhe 126 janė lėnduar nė shpėrthimet e sotme nė Ankara, njoftoi Ministria turke e Punėve tė Brendshme.
06 Tetor - Avionėt rus janė detyruar qė tė kthehen prapa, ka njoftuar ministria e jashtme nė Ankara sot. Incidenti ka ndodhur tė shtunėn. Ambasadori rus nė Ankara ka reaguar ashpėr ndaj kėtij incidenti.
06 Tetor -Nė qytetin francez Nansi ka filluar gjykimi i 35 personave tė dyshuar pėr tregti me drogė, mes tė cilėve janė edhe tre shtetas tė Maqedonisė.
Rusia ka neglizhuar ēdo paralajmėrim e thirrje nga BE, NATO e Turqia, rreth fushatės bombarduese nė hapėsirėn ajrore turko-siriane.
05 Tetor - Gara me vetura shkakton incident ku la tė plagosur 26 persona , 6 prej tyre nė gjendje kritike
05 Tetor - Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jens Stoltenberg, dėnoi sot shkeljet e papranueshme tė hapėsirės ajrore turke nga ana e avionėve luftarakė rusė.
Para se ata tė hidhen pishinėn e vdekjes, uji ėshtė shumė i qetė, por vetėm pak sekonda pasi ata notojnė nė tė dhe ngjiten mbi shkėmbinjtė qė e rrethojnė pishinėn e frikshme, niveli i ujit rritet papritur dhe 3 tė rinjtė bien sėrish nė ujin tashmė...
Presidenti amerikan Barack Obama tha se fushata ruse e bombardimeve nė Siri nė mbėshtetje tė Presidentit Bashar al-Assad vetėm sa po e forcon Shtetin Islamik.
SH.B.A, 02 Tetor - 15 persona kanė humbur jetėn dhe rreth 20 tė tjerė kanė mbetur tė plagosur si pasojė e tė shtėnave me armė nė kolegjin Umpqua nė Oregon tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
11 shtator-Presidenti Barak Obama, do ta shėnojė kėtė pėrvjetor, me njė vizitė nė njė bazė ushtarake nė Maryland, pėrderisa Sekretari i Mbrojtjes, Ash Carter, do t’i bashkėngjitet zyrtarėve tė tjerė, nė njė pėrkujtim nė Pentagon.
8 shtator-Historia nė bursa ėshtė thuajse e gjallė, pasi asgjė nuk ėshtė prishur, qė prej themelimit tė saj si kryeqyteti i parė i shtetit osman nė mes tė 1335 dhe 1413.
29 gusht-Pasagjerėt arritėn tė neutralizonin njė person tė armatosur, duke e rrėzuar nė tokė. Prokurorėt francezė kanė akuzuar 25-vjeēarin maroken, Ayoub El- Khazzani si tė lidhur me sulmin.

Copyright © 2020 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio