Televizioni Koha
Ballina > Arkiva > Faqja 2246
Piktori Tetovar Abdi bajrami, mbrėmė nė foajenė e qendrės pėr kulturė para artdashėsve Tetovarė, ėshtė prezantuar me ekspozitėne tij tė katėrt personale, tė titulluar “Zgjimi i ndiesisė”.Sipas doktor Metin Izetit, Abdi bajrami, nuk pikturon pejsazhe klasike por depėrton nė masat reliefe dhe morfologjinė e tyre.”Struktura enigmatike e pikturave tė tij nuk rezaton vetėm nga aryseja, por edhe nga intuita dhe lėshohet deri nė thellėsit...
Ministri i Mjedisit tė Jetesės dhe Planifikimit Hapėsinor Xhelil Bajrami, me ftesė tė komisarit pėr mjedis tė jetesės Stavros Dimas dhe komisarit pėr zgjerim Oli Ren, nė Bruksel mori pjesė nė takimin e ministrave tė mjedisit tė jetesės tė vendeve-kandidate dhe vendeve kandidate potenciale pėr anėtare tė BE-sė.Temė e takimit, nė tė cilin morėn pjesė edhe ministrat e mjedisit tė jetesės tė Kroacisė, Turqisė, Bullgarisė, Rumanisė, Shqip...
- Kryeministri Nikolla Gruevski pas takimit tė sė dielės nė Tiranė me presidentin amerikan Xhorxh Bush, tė hėnėn ka realizuar njė drekė pune me dy partnerėt e koalicionit, zėvendėskryetarin e Partisė Demokratike Shqiptare (PDSH) dhe kreun e Partisė sė Re Socialdemokrate (PRSD) Tito Petkovski. Kryeministri Gruevski pėr sė afėrmi e ka informuar Thaēin dhe Petkovskin pėr vizitėn e tij nė Shqipėri dhe takimin e tre kryeministrave me pres...
Ndėrmarrja jonė, prej kėtij uikendit ka ndėrmarrė kėtė askion pėr kapjen dhe trajtimin e qenėve dhe mė pas tė njejtit dėrgohen nė stacionin veterinar nė Tetovė”, tha Hasani.Ai tha se zyrtarisht nuk dihet numri i qenve qė sillen rrotull nė Tetovė, mirėpo posedojmė informacione se janė mbi 500 sosh dhe ky ėshtė numėr shumė i madh.Hasani, konfirmoi se persona akoma tė panjohur gjatė orėve tė hershme tė mėngjesit, sjellin qen nga qytete...
Njė ndėr fenomenet me tė cilėt ėshtė gjithnjė e sipėr nė luftė shteti ynė ėshtė edhe Korupcioni. Termi korupcion nuk nėnkupton vetėm dhėnje Mito, por ėshtė njė term i gjėrė i cili mundė tė manifestohet nė disa forma. Njė ndėr format mė tė pėrhapura qė bėhet nė vendin tonė ėshtė dhėnja mito, kurse menjėher pas saj, vjen Nepotizmi, fenomen i cili poashtu nė njėfar mėnyre nėnkupton korupcion, nisur nda definicioni i tij i cili thotė s...
Kryetarja e sapozgjedhur e degės sė Tetovės ka thėnė do tė kontribuojė pėr tė drejtat e grave dhe pėr ngritjen e pozicionit tė tyre nė shoqėri, ndėrkaq sekretari i pėrgjithshėm i PDSH-sė, Matoshi me kėtė rast ka potencuar se partia e tij po shkon nė njė rrugė tė mbarė dhe se premtimet qė i dha gjatė fushatės nė zgjedhjet parlamentare kanė filluar tė realizohen - Merale Ferati do tė jetė kryetarja e ardhshme e Forumit tė Gruas tė Par...
Dėmet qė shkaktohen nė zonat polare nga fenomeni i ngrohjes globale janė kryefjala e ditės botėrore tė mjedisit, 5 qershorit, qė shėnohet me moton “Shkrirja e akujve”. Me rastin e kėsaj dite, ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, Xhelil Bajrami, ka potencuar angazhimin lidhur me respektimin e standardeve pėr njė mjedis jetėsor tė shėndoshė dhe shfrytėzimin racional tė resurseve si edhe pėr ndryshimin e shprehive tė ēdo indi...
Maqedonia, nė pėrgjithėsi, arrin pėrparim nė pėrgatitjen dhe harmonizimin e legjislativės ligjore me standardet evropiane, si dhe nė pėrcaktimin e kritereve politike nė pajtim me Bashkimin Evropian. Ky ėshtė vlerėsimi i njė zyrtari tė lartė nė Qeverinė e Maqedonisė, pėrballė mbajtjes sė takimit pėr Marrėveshjen pėr stabilizim-asocim mes BE-sė dhe Maqedonisė, qė nga mesi i qershorit do tė mbahet nė Bruksel. "Ėshtė paraparė miratimi ...
Filiala dhe punwsime tw reja nga Uni bank. Kwtw sot e kumtoi Fadil Kasami, menaxher i Unibankws pwr Tetovw. Qyteti jonw do tw ketw tani e tutje dy filiala, tw cilat edhe do kenw punwsime tw reja. Nw lidhje me punwsimet, sot nw amfiteatrin e USHT-sw u mbajt njw testim pwr kandidatwt tw cilwt duhet tw kenw pwrgatitje tw lartw, dhe nga kwta kandidatw do selektohen personat tw cilwt do fitojnw vende pune nw UNIBANK.
Ditė mė parė doli nė dritė pėrmbledhja e tretė me poezi “Ujėvara e syrit”, tė cilėn e botoi shtėpia botuese “ARS”-Tetovė tė poeteshės Zejnepe Alili-Rexhepi .Pėrmbledhja e fundit poetike e saj qė vjen nė njė fazė tė konsolidimit tė vargut poetik tė kėsaj gjenerate, burimi frymėzues e ka pasqyrimin e njė realiteti qė nuk ėshtė vetėm rezultat i disponimit momental, por edhe i njė procesi mė tė gjatė krijues.Sipas profesor doktor Vebi...Tv Koha - Live
Kursi Devizor
404 - File or directory not found.

404 - File or directory not found.

The resource you are looking for might have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.

Copyright © 2020 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio