Televizioni Koha
21:45 Cdo tė hėne
MAQEDONIA SHQIPTARE E ENJĖTE ORA 21:45
BISEDĖ ME MJEKUN TUAJ E MARTĖ ORA 21:45
3T - EMISION HUMORISTIK E HĖNĖ, E MĖRKUR, E PREMTE ORA 20:30
FILM ZONE E SHTUNĖ ORA 20:00
KOHA SPORT E HĖNĖ ORA 20:00
MPB: Nuk ekziston kanosje konkrete pėr sigurinė e qytetarėve tė Maqedonisė
14 nėntor- Nė kolegjium, siē informoi MPB-ja, ėshtė konstatuar se pėr momentin nuk ekziston kanosje konkrete pėr sigurinė e qytetarėve tė Republikės sė Maqedonisė dhe u miratuan disa konkluzione tė cilėt menjėherė do tė realizohen.
Zhduket 16 vjeēarja mysafire nė Zhelinė
14 nėntor-Vajza e tij mbrėmė rreth orės 17 duke shkuar nė shtėpi nga Zhelina ku qėndronte si mysafire, mė pas ajo ėshtė zhdukur nė drejtim tė panjohur.
Ahmeti ngushėllon popullin francez
14 nėntor-Franca dhe populli francez do tė pėrballojnė kėtė sulm mbi mėnyrėn tonė tė jetesės bashkė me tė gjithė neve qė rreshtohemi nė rradhėt e atyre qė duan paqė, tolerancė, bashkėjetesė dhe mirėkuptim, e jo urrejtje ndėrnjerėzore.
PDSH ngushllon popullin francez
14 nėntor-Nė emėr tė Partisė Demokratike Shqiptare dhe nė emrin tim personal, mė lejoni tė ju shpreh ngushėllime tė sinqerta dhe tė solidarizohemi me dhimbjen e Juaj, familjarėve tė viktimave dhe tė plagosurve tė tjerė. Nė kėto moment tė vėshtira mendimet dhe lutjet tona janė me Ju dhe me popullin Francez.
Ademi: Rritet dukshėm buxheti pėr USHT-nė
13 nėntor-Tė gjitha veprimet tona nė periudhėn nė vijim do tė jenė nė funksion tė sigurimit tė cilėsisė dhe avansimit institucional tė shqiptarėve, u shpreh Ademi, duke paralajmėruar themelimin e dy fakulteteve nė kuadėr tė kėtij universiteti.
Oliver Spasovski do duhet ta arrestojė Zoran Zaevin
13 nėntor-Seanca e ardhshme pėr kėtė rast ėshtė caktuar pėr mė 2 dhjetor. Avokatėt e Zaevit ishin kundėr kėtij vendimi, sepse ata presin qė rastin "Puē" sė shpejti ta marrė pėrsipėr Prokurorja Speciale, Katica Janeva.
Gjendet i varrur 25 vjeēari nga Tetova nė selinė e forumit rinor tė BDI-sė (VIDEO)
Tetovė, 13 Nėntor - Trupin e pajetė e ka gjetur vėllua i tė ndjerit, i cili mė pas ka njoftuar policinė dhe familjen. Policia nuk ka dalur me informacione rreth kėtij rasti, ndėrsa nė vendngjarje hetime kanė bėrė pjesėtarėt e SPB-sė dhe tė Prokurorisė sė Tetovės, njofton Televizioni Koha.
Njė audio-material tjetėr qė zbardhė tė vėrtetėn pėr 9 majin nė Kumanovė
13 nėntor-Kjo bėhet e ditur nė numrin e fundit tė revistės “Fokus”, e cila shkruan se informacionet e reja tė familjarėve tė tė rėnėve nga grupi i armatosur nė Kumanovė flasin se audoregjistrimi prej 3 orėve, ku dėgjohen zėrat e disa siē thuhet “fytyrave tė rėndėsishme” politike, mund tė zbulojė regjisorėt politik tė dhunės nė Kumanovė nė 9 dhe 10 maj,
Spasovski i shpall tė pavlefshme tė gjitha urdhrat nė MPB
13 nėntor- Me pėrmbajtjen e telegramit tė njoftohen tė gjithė punėtorėt nė MPB", thuhet nė telegramin e nėnshkruar nga ministri i Punėve tė Brendshme Oliver Spasovski, i publikuar nė media. Nė funksionin e ministrit tė Punėve tė Brendshme Spasovski u zgjodh ditė mė parė, pas votimit tė ligjeve qė dolėn nga Marrėveshja e Pėrzhinos pėr tejkalimin e krizės politik
Besimi: BE-ja i ka dhėnė edhe njė mundėsi Maqedonisė, pėr tė mos devijuar rrugėn e Integrimeve
12 nėntor-“Me vetė faktin se BE i ka dhėnė edhe njė raport pozitiv Maqedonisė, ajo na ka dhėnė me kėtė njė mundėsi qė Maqedonia tė vazhdojė rrugėn e Integrimeve dhe njė pjesė e kėtyre meritave i takon edhe BDI-sė, e cila ka kontribuar, pėr tejkalimin e krizės politike”, thotė Besimi.
Shqetėsime pėr ndotjen nė Tetovė (VIDEO)
Tetovė, 12 Nėntor - pas reagimeve tė shumta tė banorėve, Komuna e Tetovės pėrfundimisht ka filluar trajtimin e rrugėve me kalcium-acetat, masė pėr tė zbutur ndotjen e ajrit. Me kėtė metodė sipas institucioneve shėndetėsorė ndotja pritet tė ulet deri nė 30 pėr qind.
Projekt "Unė jam mbrojtės i shėndetit tim" (VIDEO)
Tetovė, 12 Nėntor - Me moton “Unė jam mbrojtės i shėndetit tim” sot nė hapėsirat e shkollės fillorė “Liria” filloi implementimi i projektit “Si tė mbrohemi nga ftohja, ose gripi” projekt ky qė ėshtė paraparė tė realizohet me nxėnėsit e klasėve tė ulėta.
Protestė e mjekėve nė Qendrėn Klinike nė Shkup (VIDEO)
Shkup, 12 Nėntor - Mjekėt e Qendrės klinike nė Shkup pėrmes protestės shprehėn pakėnaqėsinė pėr situatėn nė shėndetėsi dhe kėrkuan bashkėpunim mė tė madh me autoritetet shėndetėsore.
Probleme me sistemin e ujitjes (VIDEO)
Tetovė, 12 nėntor - Rreth 2000 mijė hektarė tokė pjellore nė pjesėn e poshtme tė komunės sė Bogovinės dhe Bėrvenicės, nuk ka kanal pėr ujitje.
Nga 15 nėntori pajisjet dimėrore obligative (VIDEO)
12 Nėntor - Prej 15 nėntor hyn nė fuqi detyrimi ligjor pėr posedim tė pajisjes dimėrore.
Rikostruohet Galeria e Arteve nė Tetovė (VIDEO)
Tetovė, 12 Nėntor - Nė mėnyrė solemne nė Tetovė janė pėruruar punėt tek Hamami i vjetėr pėrkatėissht Galeria e Arteve Pamore e cila tėrėsisht ėshtė restauruar me ndihmė tė Agjencisė turke internacionale pėr bashkėpunim dhe zhvillim nė bashkėpunim me Ministrinė e Kulturės.
Zhelina me sallė sporti moderne
12 nėntor- Vet ministri i Arsimit Abdilaqim Ademi ka theksuar se kjo sallė do ti plotėsojė standardet dhe kriteret pėr disa disiplina tė sportit shkollor ku nxėnėsit dhe banorėt e Zhelinės do tė mund tė realizojnė aktivitete sportive dhe kulturore.
Sa kushton droga e Lazaratit nė Shkup e Tetovė?
12 nėntor-rsonat tani tė arrestuar e kanė blerė drogėn me ēmim 1900 euro pėr kilogram, kurse nė Strugė, Tetovė dhe Shkup e kanė shitur me ēmim deri pesėfish mė shtrenjtė”.
Mesazh kėrcėnues nė adresė tė Saimir Tahirit
14 nėntor-“Tani e keni radhėn ju! Filloi lufta e shenjtė ndaj atyre qė janė pėrfshirė nė luftėn kundėr shtetit islamik. Do dridheni dhe do gjunjėzoheni para Allahut”, shkruhet nė mesazh.
Vdes humoristi i njohur, Ibrahim Krajkova-Leci
14 nėntor- Ai ishte bėrė i famshėm qė nga projekti filmik “Treshi pėrsheshi”, i pėrbashkėt me Rasim Thaēi, apo i njohur si Cima, dhe Sevdai Radogoshin, i njohur si Qumili, shkruan Gazeta Express.
Lirim Jakupi dėnohet me 6 vjet burg (VIDEO)
Gjilan, 12 Nėntor - Dje njė trup gjykues i Gjykatės Themelore nė Gjilan shpalli fajtor tė pandehurin Lirim Jakupi, pėr njė vepėr penale tė vrasjes sė rėndė nė tentativė, nė lidhje me incidentin e tė shtėnave me armė nė Tetovė kundėr policisė maqedone mė 24 dhjetor 2004.
Kosova, pėrfituesi mė i madh i ndihmave ushtarake amerikane
12 nėntor-Kėshtu gjatė vitit tė kaluar, Kosova ka pėrfituar 4 milionė euro donacione pėr ushtri, derisa Shqipėria kishte pėrfituar 2.6, Maqedonia 3.6, Serbia 1.8, Mali i Zi 1.2.
Tiranė: Protestė e studentėve kundėr ligjit tė arsimit tė lartė (FOTO/VIDEO)
11 Nėntor - Studentė nga universitete nė tė gjithė vendin janė mbledhur nė sheshin para kryeministrisė, kėmbėkryq me thirrjet “S’ka mė heshtje, s’ka mė pritje por ka vetėm brohoritje, kundėr dhunės tarifore, kundėr dhunės policore”
Fushė Krujė, tritol pikės sė karburantit, s’ka tė lėnduar
11 nėntor- Si pasojė e kėsaj ka pasur dėme tė shumta materiale por fatmirėsisht nuk raportohet pėr tė lėnduar. Dėmtime kanė pėsuar edhe disa automjete tė parkuara pranė pikės sė karburantit. Gjatė dėshmisė sė dhėnė nė polici, Ēela ka thėnė se nuk ka konflikte me persona tė tjerė nė zonėn ku banon.
Shqipėria refuzon Organizatėn Islamike
10 Nėntor - Shqipėria nuk do tė marrė pjesė nė Sesionin e 9-tė tė Asamblesė Parlamentare tė Organizatės pėr Bashkėpunim Islamik (OBI), qė do tė zhvillohet mė 18-19 shkurt nė Teheran.
Cilat shtete kanė votuar kundėr Kosovės nė Unesko
09 Nėntor - Shumica e shteteve muslimane si Arabia Saudite, Palestina dhe disa tė tjerė kanė votuar kundėr Kosovės nė Unesko
Kosova dėshton nė UNESCO, nuk i merr votat e mjaftueshme pėr t’u bėrė anėtare
09 Nėntor - Rusia fitoi kundėr Shba-sė, Gjermanisė, Francės nė Unesko
Debat pėr zhdukjen e Remzi Hoxhės; Berisha: Dosjen e zhduku Fatos Klosi
05 Nentor - Rrėmbimi dhe zhdukja e Remzi Hoxhės ėshtė bėrė objekt debati sot nė Kuvend. Deputeti socialist Erjon Braēe i kėrkoi deputetit Sali Berisha tė tregojė se ku janė eshtrat e biznesmenit Hoxha.
Video nga grabitja e njė kazino nė Sarandė tė Shqipėrisė (VIDEO)
04 Nėntor - Njė kazino u grabit dy ditė mė parė nė Sarandė nga dy persona tė maskuar tė cilėt nėn kėrcėnimin e armės mundėn tė vjedhin 2 milionė lekė tė rinj.
Arestohet ne Shqiperi nje tetovar- pritet ekstradimi i tij ne Kroaci
02 tetor - 54-vjeēari Besir Ziberi, lindur nė Tetovė, u arrestua gjatė kalimit nė Qafė-Thanė.
Termet ne Tirane
01 Nentor - Lėkundjet, me intensitet 5.1 nė shkallėn Rihter e kanė patur epiqendrėn nė zonėn malore mes Bulqizės e Tiranės.
Statistikat 1908-09: Sa shqiptare ka pas nė Tetovė, Gostivar, Shkup e nė qytete tjera (Dokument)
29 Tetor - Bahet publike dokumenti i cili tregon se nė vitin 1908/1909 shume qytete te Ballkanit ishin me popullsi shumice shqiptare.
Opozita me pankarta nė Kuvend – dy mesazhe pėr presidentin austriak
29 tetor- Nė njėrėn nga pankartat e mbajtura nga deputetė tė Opozitės janė tė shkruara nė gjuhėn angleze me mbishkrimin “Ndal mohimit tė hegjemonizmit serb”.
Opozita bllokon Kuvendin i cili mblidhet nė restorant
24 tetor-Ato kanė raportuar lidhur me kėtė incident qė ka ndodhur dhe pse po protestohet nga deputetėt e opozitės. BBC nga Britania e madhe ka raportuar pėr hedhjen e gazit lotsjellės nė Kuvend me titullin “Deputetėt protestojnė me gaz lotsjellės nė Parlament”. Nė kėtė artikull raportohet edhe pėr arsyet e bllokadės dhe atė se kush po qėndron nė krye tė saj
Pėrfundon protesta, kthimi i rektorit fitore e shoqėrisė
22 tetor-Rron Gjinovci nga shoqėria civile tha vendimi i ministrit Bajrami pėr shfuqizimin e vendimit tė Kėshillit drejtues pėr shkarkimin e rektorit Zejnullahu ėshtė njė fitore pėr shoqėrinė.
Ja ēfarė bėjnė Sinani, Roberti e Afrimi, pos muzikės!
20 Tetor - Ja cilat janė bizneset e kėngėtarve mė tė mirnjohur Kosovarė.
ISIS: Franca nuk do tė gjejė paqe, pėr sa kohė sulmet vazhdojnė
14 nėntor-“Franca nuk do tė jetojė nė paqe, pėr sa kohė sulmet vazhdojnė”, shprehen militantėt e ISIS.
Pėrfundon aksioni i Policisė nė Paris, vriten 2 pengmarrės
14 nėntor-Nuk jepen shumė detaje, por raportohet se 2 pengmarrės janė vrarė, kurse pengjet janė liruar.
Terrori nė Paris, mbi 158 tė vrarė
14 nėntor- Tė pranishmit nė “Stade de France” qė ndoqėn ndeshjen miqėsore mes Francės dhe Gjermanisė, qėndruan pėr mė shumė se 70 minuta duke ndjekur takimin mes ankthit dhe frikės pėr atė qė po ndodhte nė Paris.
Parisi zgjohet si qyteti mė i pikėlluar nė Planet!
14 nėntor-Sipas njoftimeve tė para autorėt e sulmeve kanė pėrdorur armė automatike AK-47, dhe bomba. Sipas dėshmitarėve nė sallėn e koncerteve, persona tė veshur nė tė zeza, hapėn zjarr ndaj spektatorėve, dhe pasi tė plagosurit binin nė tokė, ata u afroheshin dhe i qėllonin pėrsėri, nė stil ekzekutimi. Tė shtėnat nė sallė zgjatėn 10-15 minuta.
Pesė zbulimet e myslimanėve qė ndryshuan botėn
11 Nėntor - Rreth 1,600,000,000 filxhanė kafe konsumohen ēdo ditė nė botė. Miliarda njerėz janė tė varur nga ajo nė rutinėn e tyre tė pėrditshme. Dhe tani, shumė pak njerėz janė tė njohur me origjinėn e kėsaj pije tė gjithėpranishme.
Euro pėson rėnie tė thellė qė prej 2012-ės
11 Nėntor - Monedha e perbashket europiane ka shenuar nje tjeter renie te forte diten e djeshme ne tregun e brendshem, duke u kembyer me 138.43 leke, duke shenuar renie me 0.29 leke, ne raport me diten paraardhese. Euro perjeton nivelin me te ulet te saj qe nga korriku i vitit 2012, sipas te dhenave historike nga Banka e Shqiperise.
Lunacek: BE-ja dėshtoi me mospranimin e Kosovės nė UNESCO (Video)
11 Nėntor - Eurodeputetja Ulrike Lunacek thotė se kreu i kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli ka vepruar mirė qė ka ftuar nė dialog opozitėn kosovare. Sipas saj, kjo ėshtė njė zgjidhje dhe pret qė opozita tė pėrgjigjen pozitivisht. E ripėrsėriti se nuk duhet pėrdor gaz lotsjellės e as vezė nė Kuvend.
Mercedes-Benz fillon shitjen e veturave tė vjetra nė njė mėnyrė shumė tė veēantė [FOTO]
11 Nėntor - Mercedes-Benz ka diēka speciale pėr blerėsit dhe shitėsit e veturave klasike.
“The New York Times”: Shumica votoi pro Kosovės, por nuk mjaftoi
10 Nėntor - Shumica e vendeve qė morėn pjesė nė votim gjatė konferencės sė pėrgjithshme nė selinė e UNESCO-s nė Paris favorizuan anėtarėsimin e Kosovės.
Budallallėku i Mbretit tė Arabisė Saudite do tė harxhojė 18 milionė dollarė pėr dy javė nė Turqi
09 Nėntor - Pėr dy javė qėndrimi nė Turqi, nė Samitin e Liderėve tė G-20, qė do tė mbahet nė datat 15-16 nėntor nė Belek tė Antalias, mbreti i Arabisė Saudite do tė harxhojė plot 18 milionė dollarė, pėrfshirė edhe shpenzimet pėr stafin.
Britania dhe Gjermania kundėrshtojnė kėrkesėn e Serbisė
9 Nėntor - Kur ambasadori i Serbisė kėrkoi qė vendimi tė shtyhet, ambasadori i Britanisė sė Madhe ka thėnė se ėshtė kundėr shtyrjes
Blerim Destani shpallet aktori mė i mirė nė New York (Foto)
09 Nėntor - Aktori shqiptar Blerim Destani ėshtė shpėrblyer me njė ēmim pėr tė arrituar nė karrierėn e tij si aktor.
Hidhet nga kati i tetė djali i miliarderit tė ēelikut
9 Nėntor - Angad Paul, djali i miliarderit Lord Paul, vrau veten duke u hedhur nga shtėpia e tij, nė njė lartėsi prej tetė katesh.
Hapje solemne e zyrės sė re e forumit islam nė Vijenė
08 Nėntor - Tė shtunėn, mė datė 31 tetor 2015, Forumi i tė Rinjve Muslimanė hapi solemnisht dyert e zyrės sė re nė Vjenė tė Austrisė.
Instituti Amerikan i Mishit tregon se a ėshtė kancerogjen mishi i pėrpunuar
08 Nėntor - Instituti i Mishit nė Amerikėn e Veriut ka reaguar ndaj njė deklarate tė Agjencisė Ndėrkombėtare tė Hulumtimit mbi Kancerin, IARC, qė klasifikonte mishin e kuq dhe atė tė pėrpunuar si “rreziqe” pėr kancer.
Rrėzohet aeroplani rus me mbi 200 pasagjerė
31 tetor - Aeroplani me 217 pasagjerė dhe 7 anėtarė tė ekuipazhit, i cili po fluturonte mga Sharm el-Sheik i Egjiptit pėr nė Shėn Petersburg tė Rusisė ėshtė rrėzuar nė afėrsi tė Qipros
Garė nė vijė tė drejtė, BMW M6 kundėr Audi S6 dhe Mercedes C63 [Video]
29 Tetor - Kjo garė nė vijė tė drejtė zhillohet nė njė pistė nė Rusi ndėrmjet BMW M6 F13 me 800kf kundėr Audi S6 C7 me 560 kf dhe Mercedes-Benz C63 AMG me 700kf.
7 milionė vdekje tė parakohshme nė vit prej ndotjes sė ajrit
29 Tetor - Organizata Botėrore e Shėndetit, deklaroi se ndotja e ajrit ndikon vdekjen e parakohshme tė 7 milion personave nė vit.
Marre pėr Januzajn
11 Nėntor - Enzo Scifo, selektori i ekipit U-21 tė Belgjikės, ka kritikuar ashpėr Adnan Januzajn.
FIFA trondit Ronaldon
09 Nėntor - Cristiano Ronaldo mund tė mbetet jashtė garės pėr ‘Topin e Artė’
Mirupafshim Real, Benzema mund tė dėnohet me burg nga 5 deri 7 vjet
05 Nėntor - Sulmuesi i Real Madridit, Karim Benzema rrezikon tė dėnohet me deri nė shtatė vjet burg pasi ka pranuar se ishte i pėrfshirė nė pėrpjekjet pėr shantazhin ndaj bashkėlojtarit tė tij nga Kombėtarja franceze, Mathieu Valbuena.
PSG gati tė ofrojė 141 milionė euro pėr Ronaldon
05 Nėntor - Tashmė nuk ka diēka tė fshehur. Kalimi i Cristiano Ronaldos te Paris Saint-Germain ėshtė mė se e mundur.
Shkėndija do tė pėrballet me Vardarin nė ēerekfinalen e Kupės sė Maqedonisė
03 Nėntor - Sot nė zyrat e FFM-sė nė Shkup ėshtė hedhur shorti pėr dyshet e fazės sė ēerekfinales sė Kupės sė Maqedonisė.
Lajm Tronditės pėr Barcelonen?
2 Nėntor - Barcelona ka marrė njė lajm tė hidhur mėngjesin e sotshėn pėr Lionel Messin
Shkėndija: Jemi tė dėmtuar nga referat, Ibraimi nuk ishte nė pozitė jashtė loje
26 tetor-Ne si Shkėndijė gjithēka qė kėrkojmė ėshtė gjykim tė drejtė dhe korrekt nė ēdo ndeshje, sepse ne investojmė dhe duam tė garojmė nė mėnyrė sportive, dhe nėse ndodh qė tė mundemi, ajo tė jetė nė mėnyrė korrekte”, thuhet nė reagimin e KF Shkėndija
Shkendija barazon me Vardarin ne Shkup. Renova mundi Mladostin 1:0
26 Tetor - Kryendeshja e javės sė 11-tė, tė elitės sė futbollit vendor Vardari – Shkėndija ėshtė mbyllur me barazimin pa gola
Tifozėt e Beshiktashit i nxjerrin Toshiqit flamurin shqiptar
19 Tetor - Duket se tifozėt e Beshiktashit e kanė marė seriozisht festimin e Toshiq qė e bėri ndaj Shqipėrisė duke i nxjerė tre gishta.
Shorti i barazhit pėr “Euro 2016″, ja kundėrshtarėt
18 Tetor - Nė Nyon tė Zvicrės ėshtė hedhur shorti i barazhit pėr kualifikimet nė Kampionatin Evropian.
Shkėndija BOX shėnon 5 vjetorin e themelimit (VIDEO)
Tetovė, 15 Tetor - Nė turneun nderkombetare kushtuar pesė vjetorin e themelimit nėn moton “5 VJET ME JU” do te boksojne tė gjithė boksierėt mė tė mirė tė Kosovės,Shqiperisė dhe Maqedonisė.
Zyrtare: Kjo ėshtė e ardhmja e De Biasit
14 Tetor - Gianni de Biasi do tė vazhdojė tė mbetet trajneri i Shqipėrisė, kėtė e ka konfirmuar Armando Duka.
E gjithe Shqiptaria feston kualifikimin historik
12 Tetor - Pėrveē Tiranės,Prishtinė, dhe qyteteve tė tjera shqipfolėse, edhe shqiptarėt e Malit tė Zi, Maqedonise, Kosovces e Lugines se Presheves kane festuar neper rruge.
Magjike: Shqiperia per here te pare ne Europian
12 Tetor - Magjike! Shqipėria kualifikohet pėr herė tė parė nė Europian. Dje kuqezinjtė e Xhani De Biazit vulosėn gjithēka nė Armeni dhe tashmė janė zyrtarisht nė “Francė 2016″
Armeni - Shqiperi 0-3 , me plis pėr Paris (VIDEO)
11 Tetor - Shqipėria mundi Armeninė me rezultat 0-3 dhe me kėtė fitore siguroi shkuarjen nė Francė 2016
De Biazi: Me vjen mire qe do te festojme ne Armeni
11 Tetor - Italiani i pankinės kuqezi beson se Shqipėria do tė arrijė fitoren historike qė do ta ēojė pėr herė tė parė nė Europian.
Mediat serbe: Deklasuam Shqiperinė
09 Tetor - E pėrditshmja serbe Kurir.rs shkruan: “Serbia me golat e Kolarov dhe Ljajic deklason Shqipėrinė.
Lorik Cana: Une jam fajtor per humbjen
09 Tetor - Kapiteni i Kombėtares shqiptare, Lorik Cana ka thėnė se ai e merr pėrgjegjėsinė pėr humbjen ndaj Serbisė, pasi duhej tė ishte mė kėmbėngulės pėr tu rreshtuar mė mirė.
Messi gjuhet me shishe nė kokė
Lionel Messi mori njė karton tė verdhė nga gjyqtari pasi u godit me shishe nė kokė.
Deri kur Tetova me keto kushte
Deri kur Tetova me keto kushte.
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Perkitazi me gjendjen e tensinuar ne Maqedoni me rastin e arrestimeve me skenaret tashme te njohura te aparatit shteterore te Nikolla Gruevskit,Liga Shqipatro-Amerikan me kryetarin Joe DioGuardi dhe SHSHA-ja ne Cikago dalin para opninionit te gjere demokratik ne SHBA dhe ne bote se ceshtja shqiptare ne trojet e veta etnike ne Maqedoni dhe ne Serbi,po perballen me torturat me brutale qe kane marre konotacione te akteve me tone nacionaliste kunder popullit shqiptar.
“Shkupi” – Kryeqyteti i Dardanisė
9 shkurt-… U ktheva pėr nė Tetovė pas mbeti kryeqyteti i vilajetit tė Kosovės, Shkupi, i rrėnduar nga statujat e huaja qė i mbante mbi shpatullat e veta, statuja qė nuk i pėrkisnin atij, por ē’tė bėsh “pas mbetet Shkupi nė acar dhe vaj, qan toka nėnė, qanė pėr bijtė e saj“.
Zgjohu BDI!
28 prill-U bė e gjitha si ėshtė pritur, tani Artan Grubi mė ka borxh njė falje publike sepse para jo mė shum se 6 mujve, kėrkoi nga unė qė ti kėrkoj po atij falje, sepse bėra fotografin qė shkruante “Zgjohu BDI” me tė cilėn doja nė njė farė mėnyrė me atė foto tė zgjoja BDI-nė nga gjumi pikėrisht me logon e ZGJOHU. Reagimi i tijė atėher pėr marjen e logos linte mbresėn se do tė prishet dynjaja, ose vinin pershkaqenėt nga Deti Jonė.
Kadare: S’e kam humbur kurrė besimin tek letėrsia
8 prill-Nė fillim tė viteve ‘60 kemi pasur nė Institutin Gorki njė shok, shkrimtar i njohur rus, Anatoli Kuznjecov. Pas ca kohėsh Kuznjecovi ishte arratisur nė Angli. Gjithė Bashkimi Sovjetik u trondit. Pas arratisjes sė tij, tė gjithė prisnin veprėn e tij tė parė, tė bujshme, antisovjetike. Por, nėntė muaj mė vonė, Kuznjecov vdiq. Nuk e kishte duruar dot vetminė, kishte rėnė nė depresion, dhe ashtu ishte shuar. Mė ėshtė kujtuar gjithmonė kur mė shkonte mendja pėr tė ikur
TAVOLINA E SHPRESĖS
22 mars- E kur je vetėm kukull atėherė pse tė mos ketė njė takim tė liderėve tė partive politike shqiptare ku njėherė e pėrgjithmonė do tė shtrohet dora e pajtimit nė tė mirė tė popullit shqiptar. Njė takim, i cili mbase do tė tejkalonte sadopak marrėveshjet e mėdha dhe ndasitė qė ekzistojnė mes partive nga blloku politik shqiptar.
Pėrvjetorėt e UĒK-sė
22 mars- "Dhjetė vite pas, gjendja e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė mė keq qė ēka qenė para 2001, edhe mė tej burgosje, rrahje, vrasje tė ish luftėtarėve dhe eprorėve te UĒK-sė”, theksoi Haradinaj, i cili mbajti njė fjalim mbi 15 minuta dhe herė pas herė u ndėrpre nga publiku me duartrokitje frenetike dhe e gjithė kjo situatė e nervozoi pamasė Ali Ahmetin.
Teatri me popullin
Urim Hasipi Nė mė shumė takime tė liderėve dhe qytetarėve, nuk ka pyetje, apo nėse ka pyetje eventuale, ato janė tė kurdisura qė mė herėt pėr tė shkaktuar erupcion nė sallė. Dhe fare fare nė fund, kėto takime mė pas do tė pėrdoren nė fushatė si spote televizive dhe liderėt do tė thirren se kanė qenė afėr popullit. Nuk do tė mund tė pėrfundojė tekstin nėse nuk do tė pėrmendja inferioritetin e popullit dhe heshtjen e tij gjatė kėtyre tubimeve.
Viti negativ...
3 janar- Nuk ėshtė mė lehtė tė numėrohen edhe ngjarjet negative qė ndodhėn gjatė vitit 2010, e qė ishin njėsoj tė numėrta si nė shkurt, poashtu edhe nė mars, prill, maj dhe nė gjithė muajt tjerė tė vitit.
Siti, 43 milionė Interit pėr Balotelin dhe Burdizon
Roberto Manēini kėrkon tė sjellė nė Premier Ligė dy prej lojtarėve qė ka stėrvitur nė kohėn kur drejtonte Interin: Mario Balotelin dhe Nikolas Burdizon.
Duke pritur “Shėn Nikollėn”
Kush qenka njeriu qė i bėn obstruksionet do tė ngelet enigmė dhe do tė jetė pjesė e akteve tė dramės"Duke pritur Shėn Nikollėn". Pritjet e Estragonėve dhe Vlladimirėve tash e 18 vjet pėr tė zgjidhur kontestin ekstrafamoz me Greqinė nuk kanė fund. Pritjet pėr implementimin e Marrėveshjes ekstra - famoze tė Ohrit nuk kanė fund. Si ēdo herė, Shėn Nikolla kėrkon fajtorin (brenda vetes) pėr dėshtimet dhe paaftėsitė gjatė kohės sa zotėron pushtetin absolut nė kėtė shtet. Fajėson grekėt pėr pozicinonet maksimaliste, por fajėson dikė tjetėr tash pėr mosrealizimin e Marrėveshjes sė Ohrit.
Plas te Siti, Manēini i “tregon vendin” Belamisė
“Zhduku dhe mos u kthe pėr tre muaj”. Me kėto fjalė trajneri i Manēester Sitit, Roberto Manēini, ka larguar nga skuadra sulmuesin uellsian, Kreig Belami.
Shkodran Idrizi sot kthehet nė Maqedoni
5 janar- Eksperti pėr ēėshtje juridike, Jeton Shasivari ka theksuar se lidhur me kėtė rast bėhet fjalė pėr kontradikta midis kodit penal si njė ligj gjeneral dhe ligjit pėr amnisti si njė ligj special, i cili e pėrjashton kompetencėn e gjykatave tė Maqedonisė, pėr t`i gjykuar kėto raste.
Sa e mirė na ka dalė nusja?
Dhe nė mes tė rrugės takohen me dasmorėt tjerė dhe pėr inat nuk lėshojnė rrugėn asnjėra palė dhe komunikacioni ngatėrohet gjysėm ore dhe fillojnė sharjet etj… por qėllimi arrihet se e gjithė “nahija” e mori vesh se filani bėn dasėm
Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty
se titujt e disa kėngėve tuaja janė nė shikim tė parė janė shumė tė rėndė. A kanė adresė tė caktuar kėto kėngė? Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty’. Por pse janė tė rėnda mendojė se si popull si komb jemi shumė tė pastėr, dhe kohė pas kohe na kanė pėrcjellė realitete tė ndryshme emotive. Janė shumė realitete qė ndonjėherė e bėjnė kėngėn tė rėndė, duke ja ruajtur realitetin apo tė pėrditshmen.
Copyright © 2021 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio