Televizioni Koha
Opinione > Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Perkitazi me gjendjen e tensinuar ne Maqedoni me rastin e arrestimeve me skenaret tashme te njohura te aparatit shteterore te Nikolla Gruevskit,Liga Shqipatro-Amerikan me kryetarin Joe DioGuardi dhe SHSHA-ja ne Cikago dalin para opninionit te gjere demokratik ne SHBA dhe ne bote se ceshtja shqiptare ne trojet e veta etnike ne Maqedoni dhe ne Serbi,po perballen me torturat me brutale qe kane marre konotacione te akteve me tone nacionaliste kunder popullit shqiptar.
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Per gjendjen aktuale politike ne Maqedoni,Joe DioGuardi thekson se tere aparati shteterore ne Maqedoni dhe Serbi kane hapur skenaret top sekrete dhe te perpunuara mire tash e nje shekull,qe kane per qellim te komprimitojne tere shpirtin liridashes,te besimit dhe te tradites shqiptare para opinionit te gjere publik ne bote.Populli shqiptar nuk eshte terrorist kete e thote me argument tere rruga historike e popullit me tardite te lashte evropiane qe kane participuar ne vlerat e demokracise dhe te drejtpehimit me kahe te nje populli qe di te vlersoje dhe te afroje vlera bashkepunimi me popujt evropiane.

LQSHA-ja dhe SHSHA-ja theksojne domsodone qe subjeketet politike shqiptare ne Maqedoni moste qendrojne vetem si vezhgues se cfare po ndodh me bashkeqytetaret e tyre qe po margjinalizohen dhe po torturohen ne menyren me te vrazhdet para syve te insitutcioneve demokrati evropiane dhe te SHBA-se per gjoja,,Ja ky eshte populli shqiptar qe po e perkrahni,ata jane ne rrugen e terroriozmit!,,.Krejt kjo sipas LQSHA-se,ka te beje me motivin e njohur antishqiptar ne Ballkan nga qarqet serbe,ruse,mqedonase,greke per perdhosjen e pershkallzuar te kombit te lashte shqiptar dhe traditen shekullore per vlerat universale te lirise dhe te demokracise.

Duke eleboruar gjendjen aktuale te tensionuar ne Maqedoni,Joe DioGuardi kerkon qe subjektet politike shqiptare Ali Ahmeti,Menduh Thaqi,Rufi Osmani dhe Bardhyl Mahmuti sa me pare te dalin me platformen e qarte qe ka te beje me poziten kombetare shqiptare ne Maqedoni dhe te bejne rishqyrtimin e tere ,,Marreveshjeve dhe ajo me tone te (zeshme)e Ohrit,,(!)qe nuk kane sjelle asgje te mire per rrugetimin e popullit shqiptar ne trojet e veta te kesaj hapesire.LQSHA-ja rithekson se na duhet bashkerendtija e aktiviteve kombetare shqiptare ne SHBA dhe bote ashtu si vepruan dhe punuam per lirine dhe pavaresine e Kosoves.Per gjendjen aktuale politike te tensionuar dhe me skenaret e luftes serbo-maqedonase ky asociacion politiko-kombetar te udhehqur tash e njezet e pese vjete me shpirtin e madh shqiptar te arbereshit Joe DioGuardi,u bene thirrje tere forcave kombetare shqitare ne atdhe ne ne bote qe te bashkohen me LQSHA-se ne Amerike per te dale ne balle te kauzes sone te drejte per liri,mevetesi dhe demokraci ne token tone te etnise.

Zeri i drejte i LQSHA-se me Joe DioGuardi do te behet se shpejti publike para opinionit dhe te administrates amerikane ne Uashington qe do te afroje Rezoluten Politike per Kongresin dhe Senatin per te hedhur drite per oret vrastare serbo-maqedonase qe deshirojne despabilizimin e Ballkanit dhe te pengesave tjera kunder shtetberjes se Kosoves.Per te thene te verteten e pazgjidhur shqiptar dhe sidomos ceshtja pezull dhe ne meshire te kohes ne Maqedoni dhe Serbi,Joe Dioguardi ka pralajmeruar sot se ai do te botoje keto te dhena edhe ne gazeten ,,Nju Jork Times,,.

Skender Karacica


Publikuar: 04.05.2012 (22:58), Lexuar: 1739 herė
Komentet

Copyright © 2021 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio